Сучасну металообробку неможливо уявити без піскоструминного очищення, яке виробляється спеціальними апаратами. Але, щоб пристрої показували максимальну ефективність, необхідно правильно підбирати до них робочі сопла. Тільки так можна швидко досягти відмінних результатів:
- прибрати забруднення,
- видалити старі покриття,
- зробити знежирення,
- позбутися корозії.
У піскоструминній обробці використовуються суміші, що складаються з абразиву та повітря. Головна функція будь-якого сопла – розігнати таке з’єднання до потрібної швидкості та створити необхідний ступінь стиснення. Крім цього, важливе значення мають два інші фактори:
- правильне формування плями контакту,
- оптимальне насичення цієї зони абразивом.
При підборі сопла для піскоструму потрібно враховувати, що розміри його отворів безпосередньо пов’язані з площею поверхні, що обробляється. Якщо обсяг роботи невеликий, доцільно використовувати моделі з однаковим діаметром по всій робочій довжині (прямолінійні). Для великих площ оптимальним вибором буде сопло, у якого вхід і вихід набагато ширший за невелику вузьку частину. Така конфігурація має назву “тип Вентурі”, а вигадав її італійський вчений Дж. Вентурі в середині 20 століття.
Суть обробки піскоструминним способом
Піскоструминна обробка полягає у змішуванні твердих частинок з повітрям та дії їх на робочу поверхню. Як абразив найчастіше застосовують такі матеріали:
- карбід кремнію,
- пісок,
- скляні кульки невеликого діаметру,
- дріб,
- крохмаль.
Вибраний матеріал завантажується у спеціальний контейнер, пов’язаний за допомогою забірного рукава з основною магістраллю. По ній під великим тиском подається повітря, яке всмоктує частинки піску, дробу і т. д. Далі в магістралі утворюється повітряно-абразивна суміш, яка доходить до випускного пістолета. Саме його оператор тримає в руках, коли робить піскоструминну обробку. Цей пристрій складається з кількох елементів, головним із яких є сопло.
Безпосередньо перед початком обробки потрібно визначити, який вид абразиву підійде для на ту чи іншу поверхню. Зробити це правильно можуть лише досвідчені спеціалісти. Наприклад, вони чудово знають, що для видалення застарілих покриттів із композиційних матеріалів ідеально підходять пшеничний крохмаль або пластиковий дріб. Застосування таких абразивів широко затребуване в авіа- та суднобудуванні, автомобільній сфері тощо. Але коли потрібно очистити стіни (бетон, цегла) або металеві деталі, найкращим вибором стане пісок.
У чому полягають конструктивні відмінності піскоструминних сопел
Будь-яке сопло характеризується трьома параметрами:
- типом отворів та діаметром,
- матеріалом виготовлення,
- довжиною.
1. Діаметр.
Фахівці вибирають діаметр деталі відповідно до майбутньої роботи. Вони враховують, скільки повітря може подати апарат в одиницю часу, а також який його об’єм здатний пропустити сопло. Все це дозволяє досягти найкращої продуктивності при невеликій витраті матеріалу.
Коли потрібно збільшити потужність апарату, досить просто вибрати сопло з великим діаметром. Але в цьому випадку може знадобитися збільшення тиску. Тому краще мати компресор із запасом потужності.
При розрахунках за основу можна взяти показник сопла діаметром 6 мм (1/4 дюйма). У середньому, воно здатне видавати струмінь потужністю 30 м?/годину! Для наочності можна навести таблицю, в якій дано показники потужності для конкретних розмірів сопел:
ДІАМЕТР СОПЛА | ПОТУЖНІСТЬ |
6 мм | 100% |
8 мм | 157% |
9,5 мм | 220% |
11 мм | 320% |
12,5 мм | 400% |
Непоодинокі випадки, коли піскоструминні апарати та сопла виготовляють в умовах домашніх майстерень. У цьому випадку їх характеристики можуть бути різними. Промислові сопла стандартизовані і мають діаметри 6, 8, 10 і 12 мм.
2. Довжина.
Що ж до довжини сопла, вона прямо пропорційна ступеня забруднення. Так, якщо має бути складне шліфування старої фарби або окалин, рекомендується брати деталі максимальної довжини 23 см. При середніх і невеликих забрудненнях підійде сопло 7,5 см. Найкоротші моделі (до 7,5 см) використовують у тих випадках, коли важко підібратися до деяким частинам оброблюваної поверхні.
3. Матеріал.
Сучасна промисловість пропонує сопла із різних матеріалів. Вибір знову ж таки залежить від характеру роботи, який безпосередньо пов’язаний з часом експлуатації. Наприклад, сопло з карбіду кремнію до 400 годин здатне працювати при використанні абразивом кварцового піску. І всього 50-100 годин при використанні оксиду алюмінію.
Правильний вибір сопла для піскоструминної обробки
Перед покупкою сопла для піскоструму потрібно визначити, які обсяги робіт потрібно виконати. Якщо потрібно зробити обробку невеликої площі, підійдуть дешеві вироби. Але за серйозних обсягів варто використовувати лише високоякісну продукцію. В іншому випадку економія на соплах призведе до їхньої частої зміни і великих фінансових витрат!